E-paka – sklep dla więzniów

E-paka - sklep dla więzniów

Sklepy internetowe stają się popularnym kanałem sprzedaży w niemal wszystkich dziedzinach gospodarki. E-paka wypełnia kolejną niszę w polskim e-commerce – oferuje produkty z bezpośrednią dostawą do więźniów osadzonych w polskich zakładach karnych. Obsługiwany przez ZIGB „Piast” sklep to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.

Rodziny osadzonych będą mogły w nim kupić produkty kosmetyczne i spożywcze, a zakłady karne pozbędą się podejrzeń o przemyt niedozwolonych przedmiotów. Zamówione produkty zostaną dostarczane bezpośrednio do Zakładów Karnych i nie będą dodatkowo kontrolowane przez prokuraturę i służbę więzienną. Wszystko dzięki specjalnemu systemowi, który zapewnia ścisłą kontrolę przesyłek na etapie pakowania i przygotowania do wysyłki.

Wspólne korzyści w zgodzie z przepisami
Sklep e-paka jest obsługiwany przez Zachodnią Instytucję Gospodarki Budżetowej PIAST, czyli zakłady produkcyjne zatrudniające skazanych. Jak zapewnia przedstawiciel tej instytucji, paczki przygotowywane przez obsługę sklepu będą w pełni bezpieczne. Specjalny system informatyczny zapewni również anonimowość więźniom, do których będą adresowane paczki. – Obieg informacji i sposób dokonywania zamówień jest tak zaprojektowany, że obsługa sklepu nie posiada danych personalnych więźnia. Osadzony dostaje specjalny kod wygenerowany przez strażnika, który będzie zawierał informacje o więzieniu i rodzaju paczki. Obsługa e-sklepu uruchamia procedurę wysyłania przesyłki gdy otrzyma zamówienie, a także właściwy kod – mówi Piotr Pietras, zastępca dyrektora ZIGP Piast.

Paczki mogą ważyć do 5 kg. Jak zapewniają przedstawiciele sklepu, asortyment będzie stale rozszerzany, a wszystkie nowe produkty będą zatwierdzane przez odpowiednie organy Służby Więziennej.

Rynek z potencjałem
Według danych Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Polsce mamy około 80 tys osadzonych. Dla administratorów sklepu e-paka te osoby to potencjalni klienci. Trudno oczywiście zakładać, że rodziny wszystkich osadzonych będą korzystać z tego rozwiązania, nie ulega jednak wątpliwości, że w tym pomyśle tkwi duży potencjał. – Chętnie wspieramy innowacyjne rozwiązania w branży e-commerce. Do tej pory wysyłka paczek do zakładów karnych była bardzo kłopotliwa. Przesyłka przechodziła przez gęste sito kontroli. E-paka gwarantuje kontrolę przesyłki już na etapie pakowania. A to w ostatecznym rozrachunku znacznie ułatwia proces dostawy i skraca jej czas – mówi Marcin Deręgowski, właściciel firmy Artefakt, która w całości odpowiadała za wykonanie prac informatycznych dla sklepu e-paka.

Popularność w innych państwach
Umożliwienie dostaw żywności dla więźniów, dzięki specjalnemu sklepowi internetowemu, znalazło zastosowanie również w innych krajach. Metodę wyróbowano m. in. w moskiewskiem więzieniu na Butyrkach, petersburskim Kriesty. Inicjatywa ma pełne poparcie Federalnej Śłużby Więziennictwa.